Adetten Sonra Hemen Hamile Kalınır Mı, Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

A

Adet Nedir?

Adet kanaması, endometriumun (rahim iç tabakası) hormonal değişiklikler sonrasında dökülmesidir. Bu döngü genel olarak 28 günde bir tekrar etmekte ve hamilelik durumu yoksa gerçekleşmektedir. Adet döngüsü kadınlarda ergenliğe girişten menopoz dönemine kadar, hamilelik dönemleri dışında her ay tekrar etmektedir.

Adet Periyodu

Adet periyodunun ilk günü aynı zamanda adet kanamasının ilk günüdür. Bir adet periyodu bir adetin başladığı günden itibaren, diğer bir adetin başladığı süreyi kapsar ve bu süreç 28 gündür. Bu süre kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte normal olanının 21 ila 35 gün arasında olması beklenir. Adet periyodu üç döneme ayrılır. Bunlar foliküler faz, yumurtlama ve luteal fazdır. Foliküler faz denilen evre adet kanamasının ilk günü ile başlar ve yaklaşık olarak 14 gün sürer. Bu dönemde östrojen hormonu salgılanır ve rahim içi kalınlaşır, gelişir.

Adetten Sonra Hemen Hamile Kalınır Mı, Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır

Daha sonra östrojen hormonu belli bir düzeye ulaşır ve yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamadan önce rahmin kalınlaşma sebebi bebek için tutunacak ve beslenecek yüzey oluşturmaktır. Bu dönemin adının foliküler faz olma sebebi bu dönemde folikülün yani yumurtanın gelişmesidir. Foliküler fazın başlangıcı adet kanamasına denk geldiği için bir yandan rahim geçen aydan kalan zarı atar bir yandan da yeni rahim iç zarı yapılır.

Foliküler fazda gerçekleşen adet kanaması genel olarak 3-7 gün arasında sürer. 14 günlük süreç sonucunda östrojen hormonu belli bir düzey üzerine çıkar ve bunun sonucunda beyinden LH (Lüteinleştirici hormon) adlı bir hormon salgılanır. Bu hormon gelişmiş olan yumurtanın çatlayıp atılmasını sağlar. Atılan yumurta tüpler tarafından tutulur ve rahime gönderilir. Bu olaya ovulasyon (yumurtlama) denir.

Aklınızda adetten hemen sonra hamile kalınır mı veya adet bittikten hemen sonra hamile kalınır mı gibi sorular varsa bunun cevabı hayırdır. Ortalama periyot 28 gündür ve 14. gününde yumurta rahime ulaşır. Merak ettiğiniz şey adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır ise kendi periyodunuzu belirlemelisiniz. İki adet başlangıcı olarak hesaplayınız. Ve adet olduktan kaç gün sonra hamile kalınır sorusunun cevabı bu şekilde bulunabilir. Adet başlangıcından sonra 14. günde yumurta rahime ulaşır ve rahime ulaştığı sırada sperm ile karşılaşır ise döllenir. Hamilelik meydana gelir.

Adet Periyodu ve Hamilelik

Adet periyodu yukarıda anlatıldığı gibi adet kanaması ile başlar ve 28 gün sürer. Foliküler fazda adet kanamasının ilk günü ile birlikte başlar. Bu süreçte östrojen hormonu sayesinde rahim bir yandan geçen aydan kalma iç zarı atarken yeni olgunlaşan yumurta için bir tutunma yüzeyi oluşturur. Bu sırada yine östrojen hormonu etkisi ile yumurtada gelişir.

  1.   günde östrojen hormonunun belli bir seviyeye gelmesi ile LH hormonu salgılanır. LH hormonu ise olgunlaşmış yumurtanın folikülden çıkmasını sağlar. Her kadında adet dönemi 28 gün değil bu farklılığın sebebi foliküler faz. Foliküler fazı takip eden luteal faz adlı dönem her kadında sabit ve 14 gündür. Bundan dolayı iki adetinizin ilk günü arasındaki süreyi hesaplar ve bundan on dördü çıkarırsanız yumurtlama gününüzü hesaplayabilirsiniz.

Hamilelik isteyen çiftler için bu günlerde cinsel birliktelik yaşamak hamilelik şansını arttırır. Folikülden çıkan yumurta tüpler tarafından alınır. Bu sırada cinsel birliktelik yaşanmış ise spermde folikülde bulunur ve yumurtayı döller. Döllenmiş yumurta bir yandan bölünür bir yandan da rahim içine doğru ilerler. Rahim içine gelmiş olan cenin rahme tutunur ve gelişimine burada devam eder. Bu şekilde gebelik başlamış olur.

Luteal Faz

Adet periyodu foliküler faz, yumurtlama ve luteal faz şeklinde ilerler. Eğer ki yumurta döllenirse luteal faz olmaz ve cenin rahimde gelişir. 9 ay boyunca da adet döngüsü durur. Yumurta tüpe gönderildi ancak döllenme olmadı ise östrojen hormonu ve yumurtanın geride bıraktığı korpus luteum (sarı cisimcik) progesteron hormonu salgılar. Luteal faz yumurtlama sonrasından adet kanamasına kadar sürer. Luteal faz da föliküler faz gibi 14 gün sürer ve 28 günlük periyot tamamlanmış olur. Ancak foliküler faz kadından kadına değişir, luteal faz ise her kadında 14 gündür ve sabittir. Bundan yola çıkarak kendiniz kabaca adet periyodunun süresinden 14 gün çıkartılarak yumurtlama gününüzü bulabilirsiniz. Luteal faz 14 gün sonunda biter ve hormonlar sayesinde rahim iç zarı tekrar atılır ve adet kanaması başlar.

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

x